venue burgee

2016 Cox Memorial Series

Barrington Yacht Club

Class S Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 R7 Total Nett
1st Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0) 12.0 5.0
2nd Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 3.0 2.0 4.5 4.0 (5.0) 1.0 19.5 14.5
3rd Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 (7.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 4.0 23.0 16.0
4th Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 (6.0) 4.0 2.0 5.0 4.0 2.0 23.0 17.0
5th Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72 2.0 (12.0 DNC) 9.0 2.0 2.0 6.0 33.0 21.0
6th Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 4.0 6.0 (8.0) 6.0 7.0 8.0 39.0 31.0
7th Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93 9.0 8.0 6.0 7.0 (12.0 DNC) 3.0 45.0 33.0
8th Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75 (12.0 DNC) 9.0 DNF 10.0 8.0 6.0 5.0 50.0 38.0
9th Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 5.0 7.0 7.0 (12.0 DNC) 8.0 12.0 DNC 51.0 39.0
10th Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 10.0 5.0 11.0 10.0 9.0 (12.0 DNC) 57.0 45.0
11th Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93 8.0 (12.0 DNC) 4.5 9.0 12.0 DNC 12.0 DNC 57.5 45.5

Class A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 R7 Total Nett
1st Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187 2.0 2.0 2.0 2.0 4.0 (9.0 DNC) 21.0 12.0
3rd Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 3.0 2.0 3.0 29.0 20.0
4th Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 4.0 4.0 4.0 4.0 (6.0) 5.0 27.0 21.0
5th Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 3.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 8.0 OCS 2.0 34.0 25.0
6th Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 5.0 5.0 (6.0) 6.0 5.0 4.0 31.0 25.0
7th Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132 (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 5.0 3.0 6.0 37.0 28.0
8th Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231 (9.0 DNC) 6.0 9.0 DNC 7.0 8.0 DNF 9.0 DNC 48.0 39.0

R1 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 3.6
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 19:15:26 0:40:26 0:34:30 1.0
2 Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72 19:14:42 0:39:42 0:35:23 2.0
3 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 19:17:05 0:42:05 0:35:25 3.0
4 Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 19:18:08 0:43:08 0:36:28 4.0
5 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 19:20:16 0:45:16 0:38:36 5.0
6 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 19:25:08 0:50:08 0:39:42 6.0
7 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 19:21:43 0:46:43 0:40:03 7.0
8 Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93 19:22:29 0:47:29 0:41:54 8.0
9 Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93 19:23:52 0:48:52 0:43:17 9.0
10 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 19:26:30 0:51:30 0:43:56 10.0
11 Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75   DNC   12.0

R2 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 184800, Distance: 5.2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 19:41:14 0:53:14 0:44:39 1.0
2 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 19:43:23 0:55:23 0:45:46 2.0
3 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 19:43:41 0:55:41 0:46:04 3.0
4 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 19:49:56 1:01:56 0:46:51 4.0
5 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 19:47:34 0:59:34 0:48:39 5.0
6 Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 19:46:40 0:58:40 0:49:03 6.0
7 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 19:50:10 1:02:10 0:52:33 7.0
8 Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93 19:51:13 1:03:13 0:55:09 8.0
9 Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75   DNF   9.0
10 Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72   DNC   12.0
10 Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93   DNC   12.0

R3 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 5.84
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 19:36:05 1:01:05 0:51:27 1.0
2 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 19:45:18 1:10:18 0:53:22 2.0
3 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 19:41:15 1:06:15 0:55:27 3.0
4 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 19:41:29 1:06:29 0:55:41 4.5
4 Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93 19:39:44 1:04:44 0:55:41 4.5
6 Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93 19:40:02 1:05:02 0:55:59 6.0
7 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 19:42:30 1:07:30 0:56:42 7.0
8 Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 19:43:29 1:08:29 0:57:41 8.0
9 Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72 19:40:31 1:05:31 0:58:31 9.0
10 Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75 19:41:01 1:06:01 0:58:43 10.0
11 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 19:47:23 1:12:23 1:00:07 11.0

R4 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 6.0
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 19:40:06 1:05:06 0:55:12 1.0
2 Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72 19:39:21 1:04:21 0:57:09 2.0
3 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 19:43:30 1:08:30 0:57:24 3.0
4 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 19:43:42 1:08:42 0:57:36 4.0
5 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 19:50:42 1:15:42 0:58:18 5.0
6 Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 19:47:13 1:12:13 1:01:07 6.0
7 Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93 19:45:58 1:10:58 1:01:40 7.0
8 Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75 194538 1:10:38 1:03:08 8.0
9 Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93 19:52:46 1:17:46 1:08:28 9.0
10 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 19:57:30 1:22:30 1:09:54 10.0
11 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111   DNC   12.0

R5 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 183500, Distance: 6.0
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 19:42:30 1:07:30 0:57:36 1.0
2 Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72 19:43:29 1:08:29 1:01:17 2.0
3 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 19:47:33 1:12:33 1:01:27 3.0
4 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 19:54:06 1:19:06 1:01:42 4.0
5 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 19:48:13 1:13:13 1:02:07 5.0
6 Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75 19:47:00 1:12:00 1:04:30 6.0
7 Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 19:50:38 1:15:38 1:04:32 7.0
8 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111 19:50:39 1:15:39 1:04:33 8.0
9 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126 19:59:27 1:24:27 1:11:51 9.0
10 Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93   DNC   12.0
10 Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93   DNC   12.0

R7 - Class S Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 184900, Distance: 7.5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class S MIGHTY PUFFIN J - 29 269 Steve Thurston 111 20:08:32 1:19:32 1:05:40 1.0
2 Class S BOMBALOO J - 24 4238 Ian Hopkins 174 20:17:13 1:28:13 1:06:28 2.0
3 Class S FALCON 2.0 J 105 50988 Charles Stoddard 93 20:08:15 1:19:15 1:07:38 3.0
4 Class S HAWK J - 29 63100 Charles McCoy 111 20:12:03 1:23:03 1:09:11 4.0
5 Class S MOONDOG C&C 151 52129 Brian Abbott/James Arragihi 75 20:09:39 1:20:39 1:11:17 5.0
6 Class S AVIATO J - 109 52209 Clare McMillan 72 20:09:52 1:20:52 1:11:52 6.0
7 Class S CEPHEUS Quest 33 33006 Matt Asaro 99 20:14:15 1:25:15 1:12:53 7.0
8 Class S MEDLER J - 29 51229 Sam Sylvester/Bill Shaw 111 20:15:47 1:26:47 1:12:55 8.0
9 Class S RED WING J - 29 32804 Simon Cornelissen 111   DNC   12.0
9 Class S PEGASUS Sabre 36 40416 Scott Walker 126   DNC   12.0
9 Class S PIECES OF EIGHT J 105 50938 (211) Jonah Israelit 93   DNC   12.0

R1 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184200, Distance: 3.6
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 19:34:02 0:52:02 0:39:33 1.0
2 Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187 19:34:08 0:52:08 0:40:55 2.0
3 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 19:34:13 0:52:13 0:41:07 3.0
4 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 19:34:53 0:52:53 0:43:13 4.0
5 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 19:41:47 0:59:47 0:46:17 5.0
6 Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100   DNC   9.0
6 Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132   DNC   9.0
6 Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231   DNC   9.0

R2 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 185400, Distance: 3.2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 19:29:47 0:35:47 0:24:41 1.0
2 Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187 19:31:25 0:37:25 0:27:27 2.0
3 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 19:31:23 0:37:23 0:27:31 3.0
4 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 19:31:18 0:37:18 0:28:43 4.0
5 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 19:36:11 0:42:11 0:30:11 5.0
6 Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231 19:41:02 0:47:02 0:34:43 6.0
7 Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100   DNC   9.0
7 Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132   DNC   9.0

R3 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184200, Distance: 4.0
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 19:30:16 0:48:16 0:34:24 1.0
2 Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187 19:30:57 0:48:57 0:36:29 2.0
3 Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100 19:25:16 0:43:16 0:36:36 3.0
4 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 19:31:52 0:49:52 0:39:08 4.0
5 Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132 19:32:30 0:50:30 0:41:42 5.0
6 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 19:43:12 1:01:12 0:46:12 6.0
7 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185   DNC   9.0
7 Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231   DNC   9.0

R4 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184300, Distance: 3.3
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 19:23:53 0:40:53 0:29:27 1.0
2 Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187 19:25:12 0:42:12 0:31:55 2.0
3 Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100 19:20:50 0:37:50 0:32:20 3.0
4 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 19:26:20 0:43:20 0:34:29 4.0
5 Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132 19:28:00 0:45:00 0:37:44 5.0
6 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 19:36:38 0:53:38 0:41:16 6.0
7 Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231 19:46:14 1:03:14 0:50:32 7.0
8 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185   DNC   9.0

R5 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 185000, Distance: 4.8
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 19:56:56 1:06:56 0:50:18 1.0
2 Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100 19:49:15 0:59:15 0:51:15 2.0
3 Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132 19:53:11 1:03:11 0:52:37 3.0
4 Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187 20:00:34 1:10:34 0:55:36 4.0
5 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 20:04:27 1:14:27 0:56:27 5.0
6 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 20:01:34 1:11:34 0:58:41 6.0
7 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185   OCS   8.0
7 Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231   DNF   8.0

R7 - Class A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 184000, Distance: 6.5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected Points
1 Class A AND SHE WAS Lippincott 30 41615 Jonathan Banks 208 20:02:47 1:22:47 1:00:15 1.0
2 Class A PANACEA Sabre 34 31807 Jamie Foster 185 200352 1:23:52 1:03:50 2.0
3 Class A CANEEL C&C 41 40968 Chip Hawkins 100 19:55:15 1:15:15 1:04:25 3.0
4 Class A SERENITY C&C 29 mk 1 22234 Ben Block 225 20:09:54 1:29:54 1:05:32 4.0
5 Class A IMAGINE C&C mk II 33 63131 Walt Rok 161 20:05:03 1:25:03 1:07:37 5.0
6 Class A CORVUS J - 29 081 Phil Stockwell / Audeon Maddock 132 20:04:21 1:24:21 1:10:03 6.0
7 Class A MAINSHEET Pearson 32-1 23 Bill Plunkett 187   DNC   9.0
7 Class A RED DWARF Hunter 25.5 52843 Yann Jaquet 231   DNC   9.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com